fins
fins
fins
fins
Ticket ile Destek     BİLGİ : +90 (216) 222 22 30     Language : Turkish | English      
fins
fins
 
Paragon
Ana Sayfa  Ürünler  PARAGON  Yedekleme Senaryoları
Backupassist
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Yatay Çizgi
Backupassist

Paragon Yedekleme Senaryoları

 

vSphere Guest Makinalarını Ajansız Koruması

PPR VMware destekli offline ve online Windows, Linux ya da diğer OS guestlerinin güvenilir ve hızlı ajansız disk imajlama yedeklemelerini ya da replikasyonunu sağlar. VMware (Changed Block Tracking) (Değişen blok izleme) ve Paragon’un patent bekleyen ITE (Image transfer Engine) (Imaj transfer motoru) kullanımı full ve artımlı imajların minimum zamanda ve vSphere üzerinde minimum etkiyle oluşturulmasını sağlar. Esnek saklama policy’leri (ilkeleri), gelişmiş veri işleme metotları, alakasız verinin otomatik hariç tutulması, ve yenilikçi pVHD formatı storage’ların optimal düzeyde kullanımına olanak tanır. Windows makinaların snapshot’ları alınırken MS VSS (Volume Shadow Copy Service) kullanımı veri tutarlığını destekler. Eşsiz bir data transport protokolü olan Paragon’un ProTran® ve iki aşamalı storage alt yapısı eş zamanlı alınan imajlar için yedekleme sürelerinin network trafiğinin ilave minimizasyonunu sağlar.

vSphere Guestlerinin Yedeklenmesi

Fiziksel makinalarla çalışmak üzere geleneksel yedekleme araçlarının aksine PPR sanallaştırma katmanında çalışabilir ve yedeklemeler için doğrudan VMware snapshot mekanizmasını kullanabilir. Belirli bir zamandaki kopyayı oluşturmak için hedef sanal makine üzerinde bir ajana ihtiyaç duymaz. Bu yaklaşım yedekleme performansını gözle görülür bir biçimde artırırken hedef makinalar ve hipervizör üzerindeki yükü de azaltır. Bununla birlikte yedeklemeleri yapmak için her guest’in oturum açma bilgilerine ihtiyaç duyulmaz.

vSphere Guestlerinin Replikasyonu

Birinci seviye uygulamalar çalıştıran yüksek erişilebilirlikte sanal ortamlar için PPR VM Backup ile VM Replication’u birlikte sunar. Replikasyon en iyi RTO’yu (Recovery Time Objective) sunar. Bu teknik hedef sanal makinelerin belirli bir ESX datastore üzerinde klonlarının (replikaların) oluşmasını ve farklı bir isimle host üzerine kayıt olmalarını sağlar. Replikalar sıkıştırılmadan orijinal formatlarında depolanır, böylelikle herhangi bir anda çalışmaya hazırdırlar. Başlangıçta hazırlanan full replikanın üzerine meydana gelen tüm değişiklikler VMware orijinal SnapShot dosyalarına yazılır ve bu da VMware snapshota dönme (revert-to-snapshot) mekanizmasının kullanımını ve felaket kurtarma senaryolarının hızlandırılmasını sağlar.

vSphere Guestlerinin Geri Yüklenmesi

PPR ile bir sanal makinayı geçmişteki herhangi bir noktaya geri döndürülebilir ve ister orijinal konuma ister yeni bir konuma yerleştirilebilir. Orijinal konuma geri döndürüldüğünde orijinal makine silinir (offline olmalıdır). Yeni bir konuma yerleştirildiğinde öncelikle yeni makine için yeni bir isim vermeniz, bir data store ve bir host göstermeniz daha sonra da sanal disk türünü ve network özelliklerini belirlemeniz istenir. Replikalar için is geri dönme süreci yalnızca klon sanal makinanın çalıştırılması demektir ki bu da saniyeler alacaktır.

Fiziksel Makinaların Ajan Bazlı Koruması

PPR Windows tabanlı fiziksel makinalar için ajan bazlı yedekleme sunar. Ağ üzerindeki herhangi bir Windows makine tamamen, ayrı ayrı alanları ile ya da sürücü harfleri ile korunabilir. VMware ESX guestleri için kullanılan teknolojinin neredeyse tamamı ajanlı fiziksel makine koruması için de kullanılır (MS VSS, Paragon’s ITE, ProTran, GoForSure, pVHD). Özel bir plug-in kullanımıyla kullanıcılar hedef makinalardaki yedekleme aktivitelerini bildirim alanından izleyebilirler. Wake-On-Lan (WOL) assistanı yedekleme için hedef bilgisayarları uyandırmaya imkan tanır.

Fiziksel Makinaların Yedeklenmesi

Makinalardaki yedekleme işlerini çalıştırması için özel bir ajan uygulamanın hedef makinalara yüklenmesi için öncelikle hedef makinalar alt yapıya doğrudan ya da yerinden dahil edilirler. AD OU’leri üzerine yeni eklenecek makinaları takip etmek ve bunları korumaya dahil etmek için özel bir ilke hazırlamak mümkündür. Yedekleme işlemi sırasında tüm imajlar yüksek oranda sıkıştırılır ve bu da yedekleme depo alanı gereksinimlerini ciddi oranda azaltır.

Fiziksel Makinaların Geri Yüklenmesi

PPR ile bir fiziksel makinayı geçmişte herhangi bir noktaya geri döndürmeniz mümkündür. Veri alanları (sistem kurulu olmayan alanlar) uzaktan geri yüklenebilirken sistem sürücülerinin ve makinaların tamamının geri yüklenmesi için önceden hazırlayacağınız bir özel WinPE medyanın kullanımı gerekmektedir. Bir geri yükleme işleminin yapılabilmesi için hedef makinanın Administration Server’a ya da Backup Server’lardan herhangi birine network erişiminin olması gerekir. Paragonun Adaptive Restore teknolojisi sayesinde geri yüklemelerde aynı donanıma ihtiyacınız yok. Yalnızca ihtiyacınız olan yeni sürücülerin eklenmesiyle (XP sonrası) herhangi bir Windows makinayı donanımdan bağımsız olarak geri yükleyebilirsiniz. Paragon’un Recover ID sistemi ile Administrator konsol üzerinden geri yüklemeyi planlayarak ilkeye bir ID atar ve bu ID’yi kullanarak kullanıcı kolaylıkla makinasını geri yükleyebilir.

Sanal Makinaların Ajan Bazlı Korunması

Ajan bazlı yedek alma teknolojisi fiziksel makinalar yanında ticari olmayan VMware ESXi üzerinde host edilen sanal makinalar için de kullanılabilir, zira VMware SnapShot mekanizması bu sürümlerde mevcut değildir. Dahası, bu yolla Hyper-V ya da başka hipervizörler üzerindeki Windows tabanlı guestlerinizi de korumanız mümkündür.

Dosya Seviyesinde Geri Yükleme

PPR hem fiziksel ya da sanal imajlarınız hem de VM replikalarınızın içerisinde gezinmenize ve istediğiniz dosya ya da klasörleri geri yüklemenize olanak tanır. Gerekli data ister lokal olarak ister network share üzerinden geri yüklenebilir, gerekirse orijinal klasör yapısı da korunabilir.

MS Exchange Koruma

MS Exchange 2007/2010/2013 Sunucular ve email databaseleri için ajan bazlı koruma sağlar. MS VSS (Volume Shadow Copy) API aracılığıyla uygulama seviyesinde çalışarak yöneticilerin Windows imajı için zaman harcaması gerekliliğini ortadan kaldırır. MS Exchange için PPR artımlı backup zincirleri, veri saklama mekanizmaları, blok-level data deduplication (veri tekilleştirme), replika veri tabanları vb. en güncel teknolojilerin tümünü kullanır. Ancak burada en büyük avantaj esnek geri yükleme seçenekleridir – tüm ya da seçili veri tabanlarının orijinal ya da alternatif bir konuma geri yüklenmesi ve bu esnada kullanıcıların e-mail gönderip almaya devam edebiliyor olması. Zincirin en son yedeğini geri yüklerken bize sunulan “replay transection logs” seçeneği sayesinde işlem logları (T-Logs ya da Transection logs) korunarak veri kaybı minimuma indirilir. Bunların yanı sıra eğer PPR’ı Paragon Granular Recovery (PEGR) ile birlikte kullanırsanız bir backup email database kolaylıkla MS Outlook’a bağlanarak belirli email öğeleri görülebilir ve çıkarılabilir.

Exchange Databaselerin Yeni Bir Konuma Geri Yüklenmesi

Exchange veri tabanlarının geri yüklenmesi saatler alabilir ve bu durumun günümüz şartlarında oldukça tehlikeli olduğu açıktır. Ancak kaçınılmaz olan downtime’lardan (sunucuların erişilemez olduğu süreçler) “dial tone database“ olarak adlandırılan teknik ile kaçınmak mümkündür. Bu teknik sayesinde problemli Exchange sunucunun kullanıcıları veri tabanları geri yüklenirken mail gönderip almaya devam edebilirler. Geri yükleme süreci tamamlandığında dial tone database üzerinde birikmiş olan kullanıcı mailleri de geri yüklenmiş olan databaselere aktarılır. Microsoft bu teknik için talimatlar sağlıyor ancak bunlar karmaşık prosedürler ve birçok işlemin PowerShell komutları ile yapılması gerekiyor. Paragon bunun yerine aynı işlemi 5 aşamalı bir sihirbaz ile tamamlamanızı sağlıyor.

MailBox’ların Geri Yüklenmesi

Aslında bu senaryonun felaket kurtarma (Disaster Recovery) ile pek bir ilgisi yoktur. Bazı durumlarda Exchange Yöneticilerinin kullanıcı mailbox’larını ayrı ayrı geri dönmeleri gerekebilmektedir. Bu durumla sıkça karşılaşırız. Böyle durumlar için PPR “üzerine yazmadan” yani yeni veriyi bozmadan eski veriyi geri dönme imkanı sunar. Mailbox ister orijinal konumuna isterseniz bir başka konuma geri yüklenebilir.

Dual Koruma

PPR yedekleme sürelerinizi optimize etmek ve network yükünüzü azaltmak için iki seviyeli bir storage yapısını destekler. Bu tür bir alt yapıda birinci seviye (primary) storage hedef makinaya mümkün olduğunca yakın olabilir ve bu da mümkün olan en kısa yedekleme süresini garanti eder. Geri yükleme ihtiyaçlarının %90 ‘ında bu birincil storage işlevsel durumdadır ve en iyi geri yükleme sürelerini de bu storage verir. İkinci seviye storage (secondary) da uzak konumda (offsite) seçilebilir (bulut ya da uzak ofis). Dual koruma sürecinde makinalarınızın yedekleri öncelikle lokaldeki birincil storage üzerine alınarak üretim ortamınızdaki etki minimuma indirilir, ardından da etkisi en az olacak en uygun vakitlerde uzak konumdaki ikincil storage üzerine arşivlenir.

Bir İkinci Seviye Storage Kullanımı

Yerel storage üzerindeki yedekleme verisi hafta sonları, mesai saatleri sonraları gibi müsait vakitlerde uzak konumda yerleştirilmiş olan ikincil storage üzerine arşivlenir. Ortamınızın desteklediği herhangi bir storage bu amaçla kullanılabilir (local, ESX datastore, network share, FTP, SFTP, gibi)

İki ikinci seviye storage kullanımı

Gelişmiş dual koruma senaryoları birincil storage kullanımının yanısıra iki farklı ikincil storage kullanımını içerebilir. Böyle senaryolarda yedekleme datası lokal storage (primary) üzerine alındıktan sonra performans etkisinin en az olacağı vakitlerde iki farklı ikincil storage üzerinde arşivlenir. İkincil storage türüne göre VM replikaları otomatik olarak pVHD imajlarına, pVHD imajları otomatik olarak VM replikalarına çevrilebilir.

Lokal Deduplication (Tekilleştirme) Storage

PPR “lokal deduplication server” olarak adlandırılan tekilleştirme sunucusunun firma ağı üzerine kurulumuna olanak tanır. Var olan yerel storage’larınız bu deduplication sunucusuna linklendiğinde yapının blok seviyesindeki ileri analiz özellikleri sayesinde aynı datanın farklı farklı storagelar üzerinde tekrarlanan depolanmalarının önüne geçilmiş olur. Bu sayede hem storage gereksinimlerini kısarak kazanırsınız, hem de yedekleme ve geri yükleme sürelerini ciddi oranda düşürerek performanstan kazanırsınız.
* Agentless protection of Hyper-V guest machines is available as a preview release at the moment
 
 
PARAGON İNDİR
Download Free 30-Day-Trial

İşte sisteminizi yedeklemenin en sağlam yolu. Hemen indirin 30 gün full kullanın.
[ Demo indir ]Soru ve önerileriniz için ?
+90 216 222 22 30 bilg@fins.com.tr


Dokümanlar ...
Paragon Kurulum Dokümanı
Paragon Eğitim Dokümanı
ÜRÜNLER
 
Mailstore | Mail arsivleme yazılımı
Footer
SUNUM DOSYALARI
 
Footer
SİTELERİMİZ
 
Footer
BAYİ KİTİ
fins
 
     
FINS